Hai, acum desființați-o pe Simona Halep!

1
677

Acum cîteva minute, Simona Halep a ratat a treia ocazie de a câștiga primul său titlu de mare șlem, după un meci pe viață și pe moarte la Australian Open. 6-7, 6-3, 4-6  este scorul cu care românca a pierdut în fața numărului 2 mondial Caroline Wosniacki. Acum, sportiva daneză devine nr. 1 mondial în clasamentul ATP, iar Simona Halep trece pe 2.

”Simona Halep prim-ministru”, era sloganul care circula puternic pe rețelele de socializare după calificarea româncei în finala de la Melbourne. Modelul a fost inventat odată cu ”Hagi, președinte”, după calificarea României în sferturile de finală la Campionatul Mondial de fotbal SUA-1994. Din păcate, prim-ministru rămâne tot Vasilica Viorica Dăncilă…

Urmează acum, după cum ne-am obișnuit deja, atacurile la adresa româncei din partea ”specialiștilor”. Evident, nicio recunoștință față de efortul său imens, lupta pe cont propriu inclusiv împotriva propriei accidentări, rezistența până în finală după meciuri epuizante cu adversare foarte puternice, felul în care a promovat imaginea României în elita sportivă a lumii fără să primească nimic în schimb de la statul român.

Mulțumim, Simona! Atât ar trebui să spunem după un astfel de turneu, după un astfel de meci. Mai ales că, la despărțire de public, Simona Halep le-a dat ea criticilor de serviciu o lecție în plus:

”Caroline a fost mai bună. Vă mulțumesc tuturor pentru suport. Poate într-a patra finală de mare șlem voi avea mai mult noroc. Mai am câțiva ani buni înainte, sigur o să ne revedem.”, a spus cu modestie Simona Halep, la festivitatea de la finalul Australian Open.